1 listopada, dzień zadumy, wspomnień, modlitwy i jedności z tymi, co odeszli. Przed bramami warszawskich nekropolii gigantyczne kolejki. Cmentarne alejki na Powązkach pękają w szwach, a na sąsiadującym „przez mur” Cmentarzu Żydowskim choć ruch zdecydowanie mniejszy, nagła wizyta licznej grupy rabinów wzbudza niemałą sensację i poruszenie. I jak w tych warunkach się wyciszyć, skupić na modlitwie, przywołać obrazy jakże bliskich nam, ale będących już po tamtej stronie osób. Pozostaje czmychnąć stąd czym prędzej i wrócić za czas jakiś, gdy Powązki wolne od zgiełku ponownie odsłonią nagrobne fasady, misternie wyryte w kamieniu epitafia i nieśmiertelne, choć wyblakłe fotografie, a wprawnemu uchu pozwolą wychwycić szmer historii w tak wielkiej obfitości tu obecnej. Ale czy za tych dni kilka dalej będę odczuwać tę nieodpartą potrzebę obcowania z Nieobecnym, czy może przykładem lat ubiegłych dopiero za rok, 1 listopada znów stojąc w kolejce do cmentarnej bramy, narzekając na tłok i hałas będę sobie solennie obiecywać, że muszę wrócić tu za dni kilka…..

 

 

Etykiety (tagi) :
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oprócz Nazwy i Adresu E-mail możesz podać jeszcze swoje OpenID,
wtedy Twój komentarz pojawi się tutaj natychmiast po wysłaniu:

OpenID

Jest to otwarty standard uwierzytelniania internetowej tożsamości. Pozwala zweryfikować, że dany adres e-mail bądź adres strony internetowej rzeczywiście należy do osoby, która się nim w danej chwili posługuje. Uwierzytelnienia dokonuje serwer, na którym prowadzone jest konto OpenID użytkownika. Może to być konto w serwisie Google, blog na Bloggerze (Blogspocie) bądź Wordpressie, konto Yahoo, Flickr lub dowolny inny dostawca usługi OpenID.
Komentarz ze zweryfikowanym OpenID pojawi się na blogu natychmiast po wysłaniu. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się tak, że trafi do kolejki moderatora oczekując na publikację.

Zamknij